CatalanУреди

EtymologyУреди

Африканс

NounУреди

cosinus m (plural cosinus)

  1. (trigonometry) cosine

Derived termsУреди

Further readingУреди


DutchУреди

 
Холандски Википедија има чланак на:
Википедија nl

PronunciationУреди

NounУреди

cosinus m (plural cosinussen)

  1. (trigonometry) cosine

Related termsУреди


FrenchУреди

PronunciationУреди

NounУреди

cosinus m (plural cosinus)

  1. (математика) cosine (trigonometric function)

See alsoУреди

Further readingУреди

AnagramsУреди


Norwegian BokmålУреди

 
Норвешки Википедија има чланак на:
Википедија no

EtymologyУреди

From a contraction of Латински complementi sinus.

NounУреди

cosinus m (definite singular cosinusen, indefinite plural cosinuser, definite plural cosinusene)

  1. (trigonometry) cosine

Related termsУреди

ReferencesУреди


Norwegian NynorskУреди

 
Norwegian Nynorsk Википедија има чланак на:
Википедија nn

EtymologyУреди

From a contraction of Латински complementi sinus.

NounУреди

cosinus m (definite singular cosinusen, indefinite plural cosinusar, definite plural cosinusane)

  1. (trigonometry) cosine

Related termsУреди

ReferencesУреди


PolishУреди

Alternative formsУреди

PronunciationУреди

NounУреди

cosinus m inan

  1. cosine

DeclensionУреди

Derived termsУреди


RomanianУреди

 
cosinus
 
Румунски Википедија има чланак на:
Википедија ro

NounУреди

cosinus n (plural cosinusuri)

  1. (trigonometry) cosine

SwedishУреди

NounУреди

cosinus c

  1. (trigonometry) cosine

DeclensionУреди

Declension of cosinus 
Singular Plural
Indefinite Definite Indefinite Definite
Nominative cosinus cosinusen cosinusar cosinusarna
Genitive cosinus cosinusens cosinusars cosinusarnas